סדנאות ויצירות סביב מעגל השנה היהודי

חגים ומועדים - חנוכה

סדנאות יצירה על-4 מצוות הפורים

שילוב של לימוד עם יצירה

 

 

 מקרא מגילה | משלוח מנות | משתה ושמחה | מתנות לאביונים

 

 יצירת קופת צדקה מזכוכית

 

חג הפורים מתאפיין איך לא – בשמחה, אך גם בנתינה. מצוות "משלוח מנות איש לרעהו" וכמובן "מתנות לאביונים" מלמדים שכשאדם שרוי בשמחה הוא פותח את ליבו לשני. יחד נלמד על מעלתה של מצוות הצדקה, וערכיה של הנתינה לזולת.

בסדנה כל משתתף יקבל צנצנת זכוכית חלקה אותה נעצב ע"י הדבקת שבלונה והזרקת חול. את הקופה המהודרת ייקח כל אחד לביתו בה הוא יוכל לקיים את מצוות מתנות לאביונים.

 

 

 

 

 משלוח מנות מבקבוק ממוחזר

 

 

חלק עיקרי ממצוות החג הינו – המשלוח מנות. יחד נכין מארז משלוח מנות ססגוני ומיוחד מבקבוקים ממוחזרים, אותם נעטר ונקשט ואף נמלא אותו בממתקים לרוב.

 

 

 

 

 הכנת אוזני המן

 

 

 

אחד הניסים הבולטים בחג הפורים הוא מפלתו של המן האגגי, המן שניסה להרוג את כל היהודים נפל אל מפלתו בשעה שעלתה בו חמת המלך אחשוורוש ובמקום לתלות את היהודים נתלו הוא ובניו.

 

לזכר הנס נהוגים לאכול את ה'אוזן המן' הידוע, בסדנא יכינו או לפחות ינסו המשתתפים להכין אוזן המן טעימה ופריכה. יחד יחוו המשתתפים את הכנת הבצק, הלישה, עד לקבלת האוזן המוכנה, אחרי אפייתה בתנור.

 

 

 

אומנות הכתיבה בקלף המגילה

 

 

מגילת אסתר כמו קלף ספר התורה, עשויה מעור מעובד של חיה טהורה ונכתבת בדיו מיוחד ע"י נוצת עוף. במהלך הסדנה, נלמד על הכנת הקלף והדיו עם תצוגה מרהיבה של מוצרי הסת"ם ואף נתנסה בכתיבת האותיות על גבי קלף אותו ניקח הביתה.

 

מיועד לכיתות ה' ומעלה.

 

 

 

 

יצירת רעשן

 

מי יעזור לנו למחות את המן אם לא הרעשן? בסדנא זו ילמדו המשתתפים על מהות מצוות מחית עמלק ועל ההשלכות לימינו.

יחד נכין רעשנים צבעוניים מבקבוקים ממוחזרים שלא יפסיקו לעשות לכם שמח בקריאת המגילה. 

 

פורים שמח!

ניידות חב